uygur naturel zeytinyağı ve defne sabunu logo
uygur naturel zeytinyağı ve defne sabunu

KALİTELİ ZEYTİNYAĞI, ÜRETİM TEKNİĞİ VE ÖNEMİZaytinyağının kalitesini belirleyen bazı ana unsurlar vardır. Bunlardan en önemlileri yağın asitlik derecesi, peroksit değerleri ve tadıdır. Yemeklik olarak tüketilecek bir yağda asitlik derecesi %2 yi geçmemelidir. Aksi taktirde yağ yemeğinizde kötü ve ağır bir tat bıraktığı gibi kızartma aşamasında yağın duman çıkardığını gözlemlersiniz. En iyi yağlar asitlik decesi %0.8 ve altında olan sızma olarak tabir edilen yağlardır. Bizce en kötü yağlar ise rafine edilmiş ve piyasada rafine ya da riviera türü adı altında satılan yağlardır. Bu türden olan yağlar geçirildikleri kimyasal işlemler sonucunda zeytinyağının sahip olduğu bütün iyi özellikleri kaybederler.

Sızma kategorisindeki yağların piyasa değeri daha yüksektir. Size tavsiyemiz salata ve kahvaltılarınızda sızma yağları yemeklerinizde ise birinci naturel yağları tercih etmenizdir. Böylece ekonomik olarak zeytinyağı tüketebilirsiniz.

Zeytinyağınızı alırken imkan varsa direkt fabrikadan tadına bakarak almanız en doğru yöntemdir. Böylece birden çok seçenek arasından damak tadınıza en uygun olan yağı seçebilirsiniz. Bu seçim sırasında bir yudum zeytinyağı alıp ağzınızın içinde dolaştırın ve herhangi bir agır koku, küf kokusu, toprak kokusu gibi olumsuz bir özelliğin var olup olmadığına bakın. Yağın tadı acı olabilir. Bu çok aşırı olmadığı sürece iyi bir özelliktir, sizi yanıltmasın.

Zeytinyağının kalitesi kullanılan zeytinin cinsine, zeytinlerin hasat zamanına, toplandıktan sonra yağa dönüşmeden önceki bekleme süresine ve yağa dönüştükten sonraki saklama koşullarına doğrudan bağlıdır. Genel olarak erken hasat edilmiş zeytinler bekletilmeden düşük sıcaklıklarda işlenerek yağa dönüştürülürse ve doğru biçimde oksijenle teması kesilerek saklanırsa sonuç muhteşem olur.

Bu nedenle üretim tekniği önemlidir. Biz ürettiğimiz zeytinyağlarını 35 santigrat derecede, son teknoloji krom makinalarda el değmeden ve zeytinleri bekletmeden üretiyor, üretim anında içi gıdaya uygun malzemelerle kaplanmış ışık ve hava geçirmeyen metal ambalajlarda saklıyoruz. Böylece sizlere en kaliteli zeytinyağlarını sunmaya çalışıyoruz.
Tüm hakları saklıdır. ©2013 UYGUR Zeytinyağı Sabun Gıda İnş. Ve Tarım Ürün. İhr. İth. Tic. Ltd. Şti.